Řezbáři, sochaři, kováři, keramici, skláři, šperkaři, paličkovaná krajka a další

...

 

Zbyněk  Coufal

Jiří  Dudycha - Alena Dudychová - Atelier Duke
Jiří Dudycha je, tak říkajíc, keramikem od narození. Jeho táta Alois založil v roce 1938 v Litomyšli dílnu VUK - Východočeskou uměleckou keramiku. Provozoval ji 10 let a tady malý Jiří vyrůstá. Pak přišla léta, kdy to měl nejeden umělec těžké a dospívající Jiří tím více. Protloukal se všelijak, něž začal tvořil svoji osobitou a neotřelou keramiku. Jeho tvorba dala v roce 1990 založit resp. po mnoha letech obnovit Ateliér DUKE. Tady je v malých kolekcích tvořena víceméně užitková a užitá keramika podle autorských návrhů Jiřího Dudychy (viz. ukázky z tvorby). Keramik však ve své autorské tvorbě, aniž by zapomínal na poctivost řemesla, pouští uměleckého koně z uzdy a tvoří grandiózní plastické, reliéfní, figurální i architektonické artefakty.

Karel Dufek
*25.8.1972 - Hořice v Podkrkonoší
Vedle komerční keramické práce se věnuje rovněž volné, autorské keramické tvorbě. Ve svém oboru se účastní řady sympozií a svoje dílo prezentuje v galeriích a na samostatných i společných výtvarných výstavách.

Josef a Eva Flekovi
Charakteristickým znakem historického skla byla nazelenalá barva s bublinkami - proto tzv. "lesní sklo". Sklářské pece, v té době vytápěné dřevem, neumožňovaly totiž utavení dokonalé skloviny. I přesto však staří sklářští mistři dokázali zhotovovat křehké a ladné výrobky. V jejich stylu se mísil vliv pozdně římské tvorby, převzatý v celé západní Evropě, s podněty východními, přinesenými křižáky z Orientu. To vše bylo v českých podmínkách přetaveno ve svébytný umělecký styl , charakterizující české sklo, které se od 14. století prodávalo na trzích celé střední Evropy. Zhotovení replik tohoto skla není jednoduchou záležitostí. Vyžaduje dokonalé řemeslné zvládnutí sklářské techniky se schopností napodobit staré výrobky. Nezbytné je také přizpůsobení současné technologie podmínkám starých hutí. Pan Josef Flek patří ke čtvrté generaci sklářského rodu a jeho repliky historického skla mají kouzlo vycházející z tradic sklářské výroby českého severu a ze zkušeností předků, předávaných z otce na syna po více než jedno století....

Josef Gestinger
Řezbář a po všech stránkách šikovný výtvarník a člověk s velkou duší ...

Veronika Krásová
Veronika Krásová - mladá, velice šikovná, inspirativní, originální, zručná a skromná výtvarnice - šperkařka, zcela oddaná své práci. Její moto zní "Potěště se svojí krásou". A snad stejně dobře budou autorku charakterizovat její vlastní slova - když mi poprvé připravila a zaslala kolekci svých šperků k nabídce do Galerie Vysočina, na přiloženou cedulku připsala ..... "Posílám pozdravení ze srdce do srdce, Veronika."

Ludmila Límová
Smaltované šperky (náhrdelníky, naušnice, drobné nástěnné dekorace).

Loutky Marionetty -
Česká, ručně a s láskou tvořená loutka - marrionetta (dřevo + textil)

Daria Nagy
Báječná žena, kamarádka, výtvarnice, keramička ...

Jaroslav Nastoupil
*20.9.1955
Řezbář, restaurátor dřevořezeb. První, základní a zároveň zásadní řezbářské dovednosti sbíral u svého otce. Svůj um postupně zdokonaloval i studiem v oboru "Dřevo v interiéru". V polovině devadesátých let se stává profesionálním umělcem. Jeho tvorbou jsou především nástěnné reliéfy a figury. Má na kontě řadu výstav, v roce 2003 společnou s malířem Milošem Fajkusem a velmi krásnou u nás, v Galerii Vysočina.

Jarmila Neveselá
*1961
Autorka osobitých keramických figur s čistou a veselou duší se své výtvarné práci věnuje nepřetržitě již od dob studií na proslulé brněnské "ŠUŘce", tehdy SUPŠ, kde absolvovala počátkem 80. let 20. st.. Po absolutoriu v oddělení grafiky Dalibora Chatrného se věnovala reklamní činnosti, oboru sítotisku, má rovněž bohaté pedagogické zkušenosti.V posledních letech se intenzivně věnuje svému prvotně vysněnému oboru - keramické tvorbě, kde se specializuje na figurální plastiku. Motivy pro své kompozice nalézá v každodenním životě i v lidové tradici. Keramické práce z její autorské dílny jsou vhodné do ineriérů i pro venkovní užití. Autorka se účastnila několika tuzemských výstav, však není divu, že rukopis jejích osobitých plastik zaujal i v zahraniční, kam se rovněž "rozběhlo" do soukromých sbírek mnoho jejích prací.

Tomáš Nováček
Autor studoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově. Po ukončení studií pracoval pod vedením vynikajícího a zkušeného uměleckého kováře Petra Cacha, také pak Karla Bureše. Při hledání výrazových prostředků vlastní autorské práce nachází prostor jak v hitorizující kudrlinách tak i v technicistní geometrii. Zpracovává motivy, které rezonují v okolní přírodě i v autorově nitru. K jejich zobrazení volí jasnou, čisou formu s dobře pojmenovatelnou výpovědní hodnotou ...

Ladislav Oliva
*21.8.1933
Sklářský výtvarník. Studoval u prof. R. Roubíčka a J. Khýna na OŠ sklářské v Kamenickém Šenově (1948-51) a u prof. J. Kaplického na VŠUP v Praze (1951-56). Živil se jako designér skláren v Novém Boru, Poděbradech, jako pedagog SUPŠS v Železném Brodě a Kamenickém Šenově. Je členem skupin 7 a Iniciativa, Glassfora aj. Zabývá se broušeným a hutním sklem, tvorbou pro architekturu a medailerstvím. Je zastoupen v mnoha sbírkách, na kontě má několik samostatných a mnoho společných výstav, vč. účasti na několika EXPO.

Jiří Pávíček
*20.3.1934
Řezbář,samouk. Člověk milující dřevo, s láskou chodí do lesa, s láskou sbírá houby.....a se stejnou láskou používá dřevo jako nosič umělecké tvorby. Tvorby, která se vymiká popisnosti a upachtěnosti, naopak je ladná, lehká, fantaskní. Většinu jeho prací tvoří menší nástěnné reliéfy.

Lucie  Pejchová
Autorka nás vítá ve světě skla a řemeslné tvorby v oboru rytého skla. Snaží se o návrat k tradičnímu řemeslnému zpracování, zajímá se o historické sklo a obdivuje um starých mistrů rytců.Přestože je to obor náročný, který vyžaduje mnoho času, trpělivosti a je to běh na dlouhou trať, rozhodla se pro tuto cestu a práce ji naplňuje a velmi baví.... Z jejích rukou pochází oficiální dar papeži Františkovi - skleněná rytina Mistra Jana Husa.

Julius Pelikán, akademický sochař
*23.2.1887 - Nové Veselí u Žďáru na Moravě, +17.2.1969 - Olomouc
Sochař a medailér v Olomouci. Absolvoval sochařskou školu v Hořicích, později akademii v Praze u profesora Myslbeka. Roku 1918 podnikl studijní cestu do Paříže a dál do Itálie. Autor oduševnělých podobizen z mramoru, alegorií a později i monumentálních děl pomníků významných postav našich dějin. Zvláště půvabné jsou pak jeho dětské motivy.

Václav Plechatý
*26.2.1948
Řezbář, grafik, ilustrátor. Nemajíc odvahu podat v patnácti přihlášku na školu pro umělecké kováře začal se učit zámečníkem. Železem tehdy očarován postupně se k uměleckým činům s tímto chladným materiálem dopracoval, a s úspěchy. Přibývajícím časem mu však více a více vonívalo dřevo a papír. Vyzkoušel grafiku i řezbu a to bylo to pravé......dnes vynikající, osobitý, mimořádný.....je mimo jiné autorem figur světců pro třetí orloj v ČR, spuštěný na podzim 2008 v Kryštofově Údolí.

Michal Plíhal
Keramik na "volné noze", vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze - obor keramik, kruhař. Po pár letech kruhaření v zaměstnání se v 90. letech osamostatnil, snad proto, aby se zanedlouho mohl spojit s Hanou Šafaříkovou, dneska Plíhalovou. Ona, coby absolventka Střední průmyslová školy keramické v Bechyni a pedagožka, se zajímala o prastaré technologie pálení keramiky. Tato odborná symbióza dala vzniknout výrobě starobylé japonské keramiky RAKU. Ta je neodmyslitelně spjata s pitím čaje. Slovo raku znamená radost, spokojenost, potěšení. Tato keramika prošla dlouhým vývojem (od 16. století) a rozšířením do celého světa. Keramika RAKU má jedinečný proces pálení, z rozpálené venkovní pece se vytahuje žhavá, prudce se chladí v redukčním prostředí, zahořívá bez oxidu a ještě docela horká se noří do vlažné vody. Proces se nedá opakovat, výsledek je překvapivý, často i pro Michala a Hanku.

Pravoslav  Rada, Ak. soch.
*14. říjen 1923 - Železný Brod, +23. duben 2011
Studoval na sochařsko-keramické škole v Hořicích (1939-1943), na VŠUP v Praze (1943-1949, u prof. J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta – zde též aspirantura 1958-1960, v r. 1947 studoval zároveň UPŠ v Kodani). P. Rada byl klasikem české keramiky a porcelánu. Po více než půl století s vysokým nasazením a profesionalitou zabývá především ateliérovou tvorbou. Mezi hlavní náměty jeho hravě stylizovaných monumentálních i drobných plastik vždy patřily figury: zvířecí (ryby, kočky a ptáci), bájné (elfové, andělé i archandělé) a lidské. Radovo rozsáhlé a různorodé dílo řazené teoretiky umění k tzv. české grotesce v sobě nese vtip, nadsázku, drobnou ironii, nadhled i moudré zamyšlení. Výtvarník dokonale ovládá výrobní postupy, což mu umožňuje používání širokého spektra keramických hmot včetně porcelánu a jejich povrchových úprav. Nebojí se dávat do kontrastu živé barvy glazur, aplikovat obtisky z běžného porcelánového zboží nebo přenášet na keramiku fotografie. K jeho nejzajímavějším dílům patří unikátní plastiky s fotografickými portréty jeho známých a přátel: malíře Kamila Lhotáka, grafika a malíře Adolfa Borna, divadelní a hudební dvojice Suchý a Šlitr atd. Pravoslav Rada se podílel na úspěšné československé expozici na EXPO 1958 v Bruselu, odkud přivezl jednu ze zlatých medailí za soubor dekorativních skleněných objektů. Jeho rozměrné plastiky se uplatnily také na světových výstavách EXPO 1967 v Montrealu a 1970 v Ósace. Mezi jeho významná ocenění patří zlatá medaile z Mezinárodní výstavy keramiky AIC (l’Academie Internacionale de la Ceramique) pořádané roku 1962 v Praze. V roce 1966 společně s Bohumilem Dobiášem ml., Václavem Šerákem a Luborem Těhníkem inicioval vznik Mezinárodního keramického sympozia Bechyně. Málo známou částí jeho tvorby je výtvarný návrh pěti loutkových filmů. Nejznámějším se stal film Jak ulovit mamuta z roku 1982 (režie Ludvík Kadleček).

Porcelánka  Slavkov
Jídelní servis z českého porcelánu (Porcelánka Slavkov, přelom 30. a 40. let 20. st) - souprava je určena pro 12 osob, je neporušená a zcela kompletní, servis obsahuje: hluboký, mělký, desertní talíř, čajový hrnek s podšálkem, kávový hrnek s podšálkem - vše po 12-ti kusech, dále pak čajovou konvici s pokličkou, kávovou konvici s pokličkou, dvě menší konvičky (mléčenky) bez pokličky, polévkovou terinu s poklicí, menší terinku s pokličkou a naběračkou, slánku, salátovou mísu, dva velké tácy kulaté a dva velké tácy oválné.

Petr Ševčík
...vzděláním strojař, duší umělec - keramik a sochař. Konec minulého tisíciletí byl naopak začátkem jeho výtvarné práce - od roku 2007 se pak věnuje exteriérové qa interiérové plastice ze šamotové kameniny, kdy výsledný efekt díky užití bronzové glazury vytváří hřejivě kovový dojem. Inspirací je autorovi především nekonečná tvárnost lidské tváře i těla ... V tvorbě zachází však i k námětům abstraktním,které uvádí v život na dekoračních kachlích.

Bořek Šípek, Prof. Dr. Ing. Arch.
*14. červen 1949 - Praha, +13. únor 2016
Bořek Šípek byl světoznámý český výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský učitel, známý zejména jako tvůrce skleněných uměleckých objektů a nábytku nebo jako hlavní architekt správy Pražského hradu z období prezidenta Václava Havla (1992–2002). Žil v Praze a v letech 2005 až 2012 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Tady založil zcela nový studijní obor „Environmental Design“. Byl také uměleckým ředitelem společnosti Czech Deco Team – sdružení architektů, designérů, výrobců a dovozců designového nábytku, kteří se rozhodli spolupracovat na společných realizacích a přispět k propagaci českého designu. Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí (New York, Amsterdam, Paříž, Londýn, Soul, Bejrút, Tokio, Bangkok, Šanghaj a další).Práce Bořka Šípka jsou ale také v soukromých sbírkách i sbírkách řady umělců, vlastní je například Mick Jagger, Bob Dylan, Karl Lagerfeld, Jean-Paul Gautier a další. Jeho návrhy využívají nejen italské značky (Driade, Alessi a jiné), ale také další světové firmy: Leitner Interier Designer, Vitra, Rosenthal, Sevres, Editions Steltman nebo Franz Wittmann Möbelwerkstätten.

Jana Štefková

Jan Vostřel
*16.3.1982
Keramik jenž získával základy výtvarné tvorby, především malby a kresby, na svitavské LŠU pod vedením prof. Kozáka, si později prohlubuje vzdělání na keramickém SOU ve Velkých Opatovicích. Po zkušenostech v dospívání se vydal na nelehkou cestu preventisty pro problémovou a náchylnou mládež a tímto směrem vyvíjí i celou řadu neziskových uměleckých aktivit. Od toho se odrážejí i jeho keramické obrazy a objekty - milé, vtipné, "hladící" - nejen pro děti.......

Veronika Witzová, ak. soch.
*20.10.1944 - Nitra
Sochařka, keramička a medailerka v Košicích a v Poličce. V letech 1963-1969 vystudovala VŠVU v Bratislavě u prof. F. Štefunka a J. Kostky. Věnuje se převážně keramické tvorbě pro architekturu, ale také figurální plastice, reliéfu a portrétu, medaili a plaketě. Má za sebou řadu výstav i úspěšných realizací.

Ladislav Zezula ml.
Autor se věnuje vlastní řezbářské tvorbě a též práci na zakázku - ručně řezané obrazové rámy, zrcadla, podložky mysliveckých trofejí...
 • první strana
 • Obrazy nežijících autorů tvořících především do r. 1950 (Tomanův slovník...)
 • Obrazy nežijících autorů tvořících především po r. 1950
 • Současná tvorba vysočinských malířů
 • Současná tvorba mimo-vysočinských krajinářů
 • Díla moderní, soudobá
 • Grafika a kresba
 • Fotografie
 • Řezbáři, sochaři, kováři, keramici, skláři, šperkaři, paličkovaná krajka a další
 • Paspartování
 • Grafologické služby
 • Prezentace adjustací
 • Starožitnosti
 • Výtvarné potřeby
 • Dále galerie nabízí ...
 • Další služby galerie pro vás

design & html & php © 2002-2019 Pavel Sodomka